Skanowanie 3D

Skaner 3D to urządzenie optoelektroniczne, służące do tzw. projektowania odwrotnego umożliwiającego tworzenie przestrzennych kopii, prototypów, dokumentacji technicznej a także animację obiektów. Jego działanie opiera się na stykowym lub bezdotykowym pomiarze współrzędnych, które tworzą bryłę skanowanego elementu. Powstały w ten sposób projekt może być edytowany, przetwarzany i wykorzystywany do wizualizacji i druku 3D.

Podstawą działania tego urządzenia jest projekcja struktury białego światła o różnej gęstości oraz ilości i ułożeniu linii. Skaner przechwytuje informacje o obiekcie, obliczając miejsca przecięcia się płaszczyzn wytworzonych przez promień światła strukturalnego i półprostej wychodzącej z piksela matrycy kamery. Przechwycony w ten sposób obraz jest poddawany analizie komputerowej, a następnie dokładnie odwzorowywany. Dzięki temu mamy możliwość wygenerować kompletne modele 3D, które następnie są drukowane metodą przestrzenną.
Aby prawidłowo zeskanować obiekt, należy przemieszczać urządzenie względem interesującego nas elementu. Co istotne, cały proces wykonywany jest w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możemy na bieżąco podglądać efekty naszej pracy na monitorze komputera. Najczęściej trzeba wykonać kilka skanów tego samego obiektu, aby dokładnie go odwzorować. Powstałe w ten sposób projekty należy ze sobą połączyć tworząc spójny i dokładnie odwzorowany model.

W razie potrzeby, możemy zoptymalizować i wygładzić strukturę siatki czy też wypełnić puste przestrzenie. To jak duże możliwości edycyjne mamy, zależy przede wszystkim od oprogramowania dostarczonego przez producent danego skanera. Obecnie dostępne narzędzia są bardzo różnorodne i umożliwiają szybką, a przede wszystkim efektywna pracę.
Skanowanie przestrzenne to jedna z metod służąca do tworzenia i drukowania obiektów trójwymiarowych. Umożliwia ono precyzyjne wykonywanie nie tylko elementów przemysłowych, ale również jednostkowych modeli, prototypów czy trudnych do zaprojektowania obiektów.

[Głosów:1    Średnia:4/5]